קריירת הדרן: אפשרויות תעסוקה בגיל הפנסיה

 

קריירת ההדרן, Encore career, מאפשרת לפנסיונרים להתחיל פרק מקצועי חדש. כי אף פעם לא מאוחר להגשים את עצמך.

15/09/2014

קישור למאמר באתר ethosia:

http://www.ethosia.co.il/knowledge_base/article/Encore-career

 

 

פנסיה. 

מילה אחת, חמש אותיות – ואינספור משמעויות, הקשרים וקונוטציות. עבור הדור הצעיר היא תישמע כמו מילה רחוקה, כמעט דמיונית. בעשור הרביעי והחמישי לחיינו, נתחיל להרהר בה עמוקות וכשנתקרב לגיל 60, נתכונן אליה באמת ובתמים, עם לא מעט תהיות וחששות. היציאה לפנסיה, שבגילאים מסוימים נראית כמו הדבר המפתה והכדאי ביותר, הופכת, ככל שהיא מתקרבת, לתקופה של אי וודאות, סימני שאלה וחוסר שקט.

מושג חדש, שעדיין לא חילחל לעומק כאן בישראל, מתיימר לשנות את התמונה ולהפוך את התקופה הזו לאחת הערכיות והמשמעותיות ביותר בחייו של האדם. זו קריירת ההדרן, שמעניקה לגמלאי בהווה או בעתיד הזמנות להגשים את חלומותיו הגדולים ביותר מבחינה תעסוקתית. חטיבת המחקר של אתוסיה, חברת השמה בהייטק וביוטק, בדקה את המשמעויות של עניין זה.

 

לעשות משהו בעל ערך דווקא בפרק השלישי של החיים

תקופת הפנסיה היא ללא ספק תקופה של שינויים. לאחר עשרות שנים רצופות בעבודה, באתגרים ובמשימות, זהו שלב שבו סוף סוף אפשר לשים את הראש, להתרווח בכיסא ולדעת שאין שום דאגות. אבל, התמונה הזו אוטופית מאוד ולצערנו, לא ממש מציאותית. בפועל, המצב אחר לגמרי ברבות מהמדינות המפותחות.

 

בישראל, בארה"ב ובאינספור מדינות נוספות, תקופת הפנסיה הופכת עבור רבים לתקופה של מצוקה כלכלית. עניין זה קשור לצמיחה הבלתי פוסקת בתוחלת החיים, לעובדה שרבים מאלו שיוצאים כעת לפנסיה לא השכילו להעמיד לעצמם חיסכון פנסיוני ראוי ולכך שרמת החיים ויוקר המחייה עולים בהתמדה, לעיתים רבות בקצב מהיר הרבה יותר מהקצב בו גדלים החסכונות של האזרחים.

במצב כזה, לא מעט פנסיונרים בהווה או בעתיד הנראה לעין, מוצאים עצמם דואגים לגבי מצבם הכלכלי, במקום לרוקן את הראש, לחיות את החיים הטובים ולהתפנות להגשמת החלומות הגדולים ביותר שלהם.

עניין זה הוא לא היחיד שמטריד את אותם פנסיונרים. בעיה נוספת, חשובה לא פחות, נעוצה באובדן תחושת ההגשמה עצמית והנחיצות לחברה. רבים מהגמלאים מרגישים שאין להם עוד מה להעניק לחברה ולסביבה, מה שמביא לירידה מיידית באנרגיות, במצב הרוח וברצון לעשות למען עצמם ולמען ביתם.

 

לכל אלו יש היום מענה, אשר נדמה ככזה אשר מסוגל לנטרל את כל אותם קשיים כמעט בן רגע: קריירת הדרן, מעין הזדמנות שנייה לאותם עובדים בעלי ניסיון של עשרות שנים ואפשרות לעשות משהו בעל ערך אמיתי ולתרום מהידע והוותק שלהם לטובת החברה. חשוב לציין כי מלבד הערכיות והתרומה לחברה, זו קריירה שאינה מתעלמת מהצורך בתגמול כספי ראוי – ובכך משנה את התמונה כולה עבור לא מעט פנסיונרים.

 

תקופת הפנסיה היא כבר לא מה שהייתה פעם – זה הזמן לנצל אותה כראוי

נגענו קודם לכן בנושא הארכת תוחלת החיים העולמית – ומדובר כאן באחד הגורמים העיקריים למצב שנוצר כיום בעולם התעסוקה המודרני, מצב בו אנשים אשר מגיעים לגיל הפנסיה מסרבים 'להניח את העט' וללכת הביתה. לא מעט אנשים ממשיכים לעבוד גם בעשור השביעי והשמיני לחייהם, כאילו המנוחה היא כלל לא אופציה עבורם. '70 הוא ה-50 החדש' נחשב אמנם למשפט שחוק למדי, על גרסאותיו השונות, אך הוא ממחיש את המצב בצורה הטובה ביותר.

 

קריירת ההדרן, Encore career, באה אל אותו פנסיונר (או אדם שנמצא בעשורים שלקראת הפנסיה) ושואלת אותו: אם אתה רוצה להמשיך לעבוד, למה שלא תעשה זאת בדרך בה תמיד חלמת תמיד, תוך כדי שאתה תורם לחברה כולה ולא רק לארגון בו אתה נמצא? וזהו הקסם הגדול ביותר של המיזם הייחודי: הוא הופך את היתרון האישי של העובד ליתרון עבור החברה כולה – בתחומים כמו השכלה וחינוך, עבודה סוציאלית, משרות ממשלתיות לתועלת הציבור, משרות שירותיו, אימון, ייעוץ אישי ועוד.

קריירת ההדרן מציעה לאותם אנשים לא רק תעסוקה בזמנם החופשי, אלא הזדמנות לתת מעצמם ולהרגיש שהם משנים משהו בצד השני. עבור רבים מהם, זו הפעם הראשונה בחייהם שבאמת ירגישו כך – ובדיוק בזמן הנכון, כאשר הם נמצאים בתקופה בה הם חופשיים סוף-סוף להחליט מה באמת ירצו לעשות.

 

כבר היום, כתשעה מיליון איש בארה"ב לבדה פנו לקריירת הדרן. כ-31 מיליון הצהירו, בסקר שנעשה לאחרונה בעניין זה (על ידי אחד הגופים המובילים בעולם בתחום זה, encore.org), כי ישמחו להצטרף למיזם הנפלא הזה. כך, הם תורמים לחברה, עושים משהו שהם אוהבים, מעניקים מהידע שצברו עבור אלו שזקוקים לו – ומקבלים על כך שכר נאה.

 

קריירת הדרן: ה'מציל' של עולם התעסוקה בעתיד הקרוב

כל מי שמעודכן מעט במציאות הכלכלית העולמית יודע שכיום המצב אינו מהטובים, בלשון המעטה. במדינות רבות באירופה האבטלה גואה ומגיעה ליותר מ-20%, צעירים רבים לא מוצאים עצמם ובכל רחבי העולם ישנה תחושה של שוק רווי, אשר לא מסוגל לעמוד בביקוש העצום לעבודה.

באופן מפתיע, ועל פי התחזיות השונות, המצב עומד להשתנות ב-180 מעלות לקראת סוף העשור, ברמה בלתי נתפסת.

 

מחקרים שונים שנעשו בארה"ב לאחרונה מעריכים כי עד שנת 2018 עשוי להיווצר מחסור של כחמש מיליון ידיים עובדות בארה"ב לבדה. במילים אחרות: חמש מיליון משרות שיוותרו פנויות, ללא כל דורש.

ומי יכול לגשר על הפער העצום הזה? נכון, אותם אנשים שהחליטו לעלות שוב על במת העבודה בכדי לבצע הדרן מרשים ולתרום מעצמם לחברה. מבחינה זו, קריירת הדרן צפויה להפוך בשנים הקרובות למושג מוכר ושגור בפיהם של רבים, גם כאן בישראל. הפנסיונרים שנשארים צעירים לנצח, הם שיצילו את שוק התעסוקה ויקדמו את החברה שלנו קדימה, אל עתיד טוב, מועיל וערכי יותר.