טיפים לחיפוש עבודה בגיל מבוגר

מציאת עבודה היא משימה קשה בכל גיל: חיפוש עבודה מתמשך ולעיתים אף מתיש, חוסר התייחסות מצד מעסיקים ותהליכי גיוס ארוכים ומייגעים, כל אלה ועוד, עשויים להוריד את הביטחון העצמי והמוטיבציה של מחפש העבודה, על אחת כמה וכמה אצל מחפש העבודה המבוגר.

עניינים כמו כישורי יתר ( over qualified ) ודעות קדומות לגבי גיל או בשמם הנכון "גילנות" (קיבעון מחשבתי, בעיות בריאותיות ועוד) הם שעומדים בתווך בין מעסיקים ובין מחפשי העבודה המבוגרים בהרבה מקרים. תפקידנו, כפי שאנחנו ב"דרוש ניסיון" רואים זאת, הוא לתקן את התפיסות השגויות האלה הן אצל המעסיקים והן אצל מחפשי העבודה עצמם.

חיפוש עבודה

Networking

281138_ccf8_11

הדרך הטובה ביותר להתקבל לעבודה היתה ועודנה באמצעות קשרים. המלצתנו, לפני שניגשים לחיפוש עבודה באתרים השונים, היא לשבת ולחשוב על האנשים שאתם מכירים: משפחה, חברים (מעבודות קודמות, מתקופות שונות בחיים, חברים של הילדים וכו') וכתבו לעצמכם אילו משרות אנשים אלה ממלאים וכיצד ניתן להיעזר בהם לשם התקדמותכם האישית והמקצועית. חברינו ובני משפחתנו הם הממליצים הטובים ביותר שלנו, הם מכירים את החוזקות ואת היתרונות שלנו וזה משאב חשוב מאוד עבור כל מחפש עבודה. רצוי וכדאי "לנצל" את הקשרים הללו.

חיפוש עבודה ברשת

281138_ccf8_7

ישנם הרבה אתרים לחיפוש העבודה, מומלצים יותר ופחות. אתר  "דרוש ניסיון" הפונה ספציפית לאוכלוסיית מחפשי העבודה המבוגרים הוא מבחינתנו, המומלץ ביותר משום שהמעסיקים שמפרסמים משרות בו מעוניינים בניסיון והידע העשיר של העובדים המבוגרים.

כאשר ניגשים לחפש עבודה באמצעות אתרי האינטרנט, כדאי קודם
להקדיש מחשבה על מה בדיוק אנחנו רוצים:
* למה אנחנו מחפשים עבודה? לאנשים שונים סיבות שונות לצאת לעבוד. חלקם מחפשים פרנסה, חלקם מעוניינים בתעסוקה ומשמעות וחלקם מחפשים אחר האתגר המעניין הבא.
* תחום עבודה – חשוב לדעת מה אנחנו מחפשים, דרך אחת להבין זאת היא      על ידי סימון – התחומים הרלוונטים מתוך רשימת התחומים המופיעה באתרי המשרות השונות. ישנם תחומים שלא מצריכים ידע וניסיון קודמים      ויכולים לפתוח בפנינו אפשרויות תעסוקה חדשות.
* היקף משרה – מלאה או חלקית, כמה שעות אתם מוכנים, רוצים או צריכים להקדיש לעבודה.
* מיקום העבודה – האם קיים צורך או הכרח לעבוד בקרבת מקום המגורים או שישנה יכולת התניידות שעשויה ולהרחיב את מגוון המשרות הרלוונטיות.
* שכר – "יישור קו" עם המציאות ומצב שוק העבודה בשביל העובד המבוגר הוא חשוב בשביל תיאום הציפיות.
כעת, ניתן להתחיל את החיפוש. לפי תחום/אזור גיאוגרפי או כל פרמטר אחר שיכול להיות רלוונטי. מצאתם משרה שנראת לכם מתאימה? אנא בידקו היטב:
א. תיאור המשרה – האם אופי המשרה מתאימה לכם
ב. דרישות התפקיד – חשוב מאוד לקרוא לעומק את דרישות התפקיד ולבדוק האם הניסיון והידע שברשותכם עולים בקנה אחד איתם.
ג. היקף משרה בידקו היטב את שעות העבודה המוצעות ואת ההתאמה לסדר היום שלכם.
ד. מיקום המשרה
ה. שכר – במידה ומצוין (לעתים מעסיקים מעדיפים לסגור את העניין במעמד של ראיון אישי)
ו. יישומי מחשב – ראו שאתם עומדים בדרישות המעסיק והקפידו לפרטם בתוך קורות החיים.
ז. מיהו המעסיק – במידה ופרטי המעסיק מופיעים בפרטי המשרה, ערכו בירור קצר אודותיו ואודות סביבת העבודה (במה החברה עוסקת, אילו שירותים היא מציעה וכו')
ראיונות

job-interview-question-legality
ברבים מן המקרים, מעסיקים מנהלים ראיונות טלפונים מקדימים לראיונות העבודה הפרונטאלים. במידה והגשתם מועמדות למשרה, חשוב להיות זמינים. במידה ושיחת טלפון מהמעסיק תופסת אותכם במצב או מקום לא מתאימים חשוב לציין זאת בנימוס ולשאול כיצד ניתן ליצור קשר בהקדם (עדיף לקבל את פרטי ההתקשרות על מנת לחזור).
הוזמנתם לראיון עבודה? מצוין! כעת, ישנם כמה עניינים שיש להיערך אליהם:
 דעו לאן אתם מגיעים ומהי המשרה שעומדת על הפרק ושבגינה הזמינו אותכם להתראיין. קראו שוב את תיאור המשרה ואודות החברה. במקביל, דעו מהו רצונכם ותהיו ברורים לגביו אל מול המעסיק.
 בואו בזמן! (לא מזיק להקדים בכמה דקות…) במידה ונבצר מכם להגיע מסיבות שונות הקפידו להודיע על כך מראש.
 הקפידו להתלבש באופן מסודר ומוקפד.
 שפת גוף שימו לב להתנהלותכם הפיזית במהלך הראיון, צורת ישיבה זקופה, מבט ישיר, איפוק ומענה סבלני ומנומס. כל אלה חשובים מאוד.
 הקפידו להישאר בתחום הראיון ולא לתת להתנהגות המראיין (שלעתים, כמו כל אחד, עלול להיות לא נחמד או לא סבלני) לשנות את מהלך הראיון מבחינתכם.
 תדגישו בפני המעסיק את היכולת שלכם ללמוד דברים חדשים, במידה ויש לכם ידע ביישומי מחשב ואתם מעוניינים להשתלב בסביבת עבודה צעירה ודינמית, ציינו זאת גם.
 נושא הגיל יכול להיות בגדר "הפיל שבחדר" ולעתים כדאי לעלות את הנושא באופן פתוח וכך להסיר את חוסר הנעימות או החששות שבלראיין אדם מבוגר (בפרט אם המראיין הוא צעיר). אל תחששו ליזום שיחה כזו.
 שכר – דעו מה אתם שווים אבל כאמור, בואו עם ציפיות התואמות את המציאות. בואו מוכנים לכך שההצעה שתקבלו נמוכה מהשכר שקיבלתם עד עכשיו.
זכרו: תהליך הגיוס בשוק העבודה נע בין חודש ל 3 חודשים, היו סבלניים.

התקבלתם לעבודה? בשעה טובה ובהצלחה!

collaboration-hands
הרבה מהמשרות המוצעות היום בשוק הן משרות של מוקדי שירות ומכירות ולרוב אלו סביבות עבודה צעירות ודינמיות. קחו בחשבון שרוב הסיכויים יהיו שהממונים עליכם יהיו בחורים ובחורות צעירים מכם, לעתים בגיל ילדיכם, לעיתים אפילו בגיל הנכדים שלכם…!
ישנן הרבה משרות שהעבודה בהן היא מלחיצה ודורשת מילוי משימות מרובות במקביל. נצלו את הידע ונסיון החיים שלכם על מנת לתת לסביבה שלכם את התחושה שהכל בשליטה ולהעניק להם פרספקטיבה טובה.
ובכלל, אל תתביישו להיות יצירתיים ולהציע פתרונות "מחוץ לקופסא", זכרו שמטען הידע והנסיון שלכם הוא נכס לכל חברה וארגון!
בהצלחה!

Talks-about-when-starting-a-new-job_1200x627

צוות "והדרת" זמין לפניות באמצעות הטלפון 3196* או באמצעות כתובת המייל info@darush-nisayon.com ומוכן לסייע בכל שאלה.